edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

What are the key distinguishing factors that make management work different from non management work?
2x-3y=6 have to find y and x
How does sugar affect immune system biology?
Picture sliding a block down a smooth ramp. How would friction affect this block as it slid? Write answer as a hypothesis, If friction is increased, then the
A(n ____ is a named group of formatting characteristics.
what would happen to the sparrow population if if owls became extinct
I really need help I'm not good with this
Who will be responsible?
Zacharias and paz together have $756.80. If Zacharias has $489.50, how much does paz have? Write and solve addition equation to find how much money belongs to p
Rupert is copying some files from his computer to a compact disc, like the one shown above. If the diameter of the compact disc is 120 millimeters, what is the