Seudónimo Seudónimo
  • 23-03-2017
  • Mathematics
contestada

I really need help I'm not good with this

I really need help Im not good with this class=

Respuesta :

sr1999
sr1999 sr1999
  • 23-03-2017
Hi! To be able to solve questions such as these, you only have to divide the price by its quantity. 

1) Brand A: $13.98 for 177 fl oz
[tex]\frac{13.98}{177} [/tex] = $0.08 per fl oz

2) Brand B: $19.98 for 225 fl oz
[tex]\frac{19.98}{225} [/tex] = $0.09 per fl oz

Davis should select Brand A since it's cheaper per fl oz.
Answer Link

Otras preguntas

what is ten times twelve
can you give me the answer
Need help ASAP Which graph represents the solution to the given system y=-x+4 y= 1/3 x +8 1: (-3,7) 2: (0,8) 3; (3,7) 4: (0,4)
Which of these is a "pull" factor? A) Hunger and disease B) Natural disasters C) Job opportunities D) Prejudice
A restaurant freezes a cherry and lime juice mixture to create slushes. Cherry juice costs $5 per quart, and lime juice costs $3 per quart. Each day, the restau
In 1992, Jason bought a gallon of gas for $1.20. Yesterday, he bought a gallon of gas for $2.24. What is the percentage increase of the price of a gallon of gas
which fossil fuel is mostly used for heating and cooking
evaluate the expression 2m +n for m=13 and n=3
Why was romanticism considered the representative style of French Revolution?
How would one write a two voice poem about prohibition in the 1920s? The ''Wet or Dry'' era. I know how it's supposed to be formatted, but what should I mention