hylankn57stu
hylankn57stu hylankn57stu
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

A group of workers takes 7/8 days to plant 2/3 acres. What is the unit rate in acres per day?

Respuesta :

akbusiness987
akbusiness987 akbusiness987
  • 23-04-2021

Answer:

[tex]\frac{16}{21}[/tex] acres

Step-by-step explanation:

1 ÷ [tex]\frac{7}{8}[/tex] = [tex]1\frac{1}{7}[/tex]

[tex]\frac{2}{3}[/tex] × [tex]1\frac{1}{7}[/tex] = [tex]\frac{16}{21}[/tex]

Answer Link
yordeadtome
yordeadtome yordeadtome
  • 07-05-2021

Answer:

16/27 hope it helps

Step-by-step explanation:

I need to write a Teacher Appreciation letter to my ELA

two of them. would any of u help me with my 2nd one?

Its needs to be good bc its for ELA not to short

Answer Link

Otras preguntas

two reasons why many cases of abuse and violence are not reported
Which statement about the Pacific Theater in World War II is true? A. At the Battle of Midway, Japanese planes sank four American aircraft carriers. B. G
show me how to solve x+7.72=19
What do you think will happen to the Avery family especially tj
Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. Ostentation:modest:: -visionary:blind -vigilant:lazy -olfactory:loud -osten
Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes
What is chromatin and what are chromosomes?
Beth filled 32 jars with paint. If each jar holds 1 pint of paint how many gallons of paint did Beth use
A factory produced a batch of handheld video games, but 4% of the games were found to be defective. If the batch had 250 games in all, how many games in the bat
Divide forty-seven point five by ten