mddrmstrng
mddrmstrng mddrmstrng
  • 22-02-2016
  • Mathematics
contestada

Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 22-02-2016
so unit rate is how much is 1 unit of thingummy or 1 juice box=$x

so 8juiceboxes=$4
divide both sides by 8 to get 1 juiceboxcost
1juicebox=$0.50

so the unit rate is 50 cents per juice box or $0.50 per juice box
Answer Link

Otras preguntas

The dot or scalar product of two (3d) vec- tors ⃗a = ⟨a1,a2,a3⟩ and ⃗b = ⟨b1,b2,b3⟩ is defined as 3
⃗a • ⃗b = a i b i = a 1 b 1 + a 2 b 2 + a 3 b 3 . i=1 I
23% of 432 students equals how many students?
what does equilibrium mean; in one complete paragraph please
Marcia uses 5 ounces of chicken stock to make one batch of soup. She has a total of 400 ounces of chicken stock. How many batches of soup can Marcia make
There are six rows of 18 chairs and in the middle of four rows of six chairs are brown how many are not brown
What is the answer to 1.43 x -19/37
where earth's plates move, they may slide alongside one another, pull apart, or A. Collies B. Divide
A paragraph on Sam Houston's death. (4-5 sentences. When, how, why)
explain 2 ways to evaluate 15(90-3)
What will happen to the gravitational force between earth and the moon? Why?