arly91
arly91 arly91
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ryan spent $26.32 on 8 gallons of
gas. How much would he spend
for 20 gallons?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 21-11-2019

Answer:

$65.80

Step-by-step explanation:

Divide 26.32 by 8 to find how much is in one gallon.

26.32÷8=3.29

So it's 3.29 per gallon.

Multiply 3 29 by 20.

20×3.29= 65.8

So he would spend $65.80

Answer Link
baya2
baya2 baya2
  • 21-11-2019
26.83 divided by 8=3.35
3.35 times 20= 60.08
Answer Link

Otras preguntas

What is 485 times 34
Study the number 31,342. How many times less is the three in the hundreds place as compared to the three in the 10,000 place?
(3^-2)^4 *3^3 divided by 3^-3
the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
An ant is roughly 10 superscript negative 3 meters in length and the average human roughly one meter. how many times longer is a human than an ant?
Solve for x. 6x - 2 = x - 2 -------- 4 The 6x - 2 is divided by 4
Why is narmer a legendary hero in ancient Egyptian history
Who killed of mrs. huffington
Peter wants to put 2 coats of paint on both the inside and outside of the walls. There are 5 walls, each side having 45 ft2 of paintable surface. A gallon of p
Which story element gives the reader the most insight into the positive aspects of a culture's code of behavior? A. Where the story takes place B. When the