desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

* Use for question 4-6 * The expression 16t2 models the distance in feet that an object falls during t seconds after being dropped. Find the distance an object
convert 6 4/5 to an improper fraction
what is the mean of 82 ,64 ,73 ,91 ,85
PLEASE HELP I need to make a simple acrostic poem for the word "CHARTER" (the definition is "a document that granted the right to form a colony")
at what levels do biologists study life???
use the distance formula to find the distance between each pair of points.u (2,3),v(5,7).
Show how to count from 170 to 410 using tens and hundreds
A train travels 20 feet in 1/5 second. At  this same speed, how many feet will it travel in three seconds? Please show solutions on how to solve the problem ste
41 ten thousands in standard form
who helped found the committees of correspondence to share ideas and information about challenging the british laws