akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

please help me ☹️ ..​
factorise y^2-9 show working out​
Find The Slope of the line, Please help!
A golfer hits an errant tee shot that lands in the rough. A marker in the center of the fairway is 150 yards from the center of the green. While standing on the
How would you write the expression three times a number plus 5?
What do you see as the main contribution of diverse cultures to creative expression in the humanities?.
5/6 ÷ 1/12 = what is the answer?
Please help me with this I need to get it done
Van guessed on all 8 questions of a multiple-choice quiz. Each question has 4 answer choices. What is the probability that he got exactly 1 question correct? Ro
the ball is accelerating at a rate of 10 m/s squared. the balls mass if 5 kg. what is the net force on the ball? help me men plez