dragonboiiiii33 dragonboiiiii33
  • 27-04-2018
  • Mathematics
contestada

At a grocery store salted peanuts in the Shell cost $0.30 per ounce is $5 enough money to buy one lb of peanuts if it is what amount of money will be left over?

Respuesta :

630307217 630307217
  • 27-04-2018
yes it will be and there will be 50 cents over
Answer Link
apecar
apecar apecar
  • 27-04-2018
There are 16 ounces per every pound. 0.30*16=4.8 So yes, it's more than enough more. 5 - 4.8 = $0.2 left over
Answer Link

Otras preguntas

What do you call a fraction with her at normal numerator and a denominator as 0 ?
NaHCO₃ is a. a strong acid b. a strong base c. a weak acid d. a weak base e. a salt (made from an acid and a base)
the product of two consecutive positive even integers is 14 more than their sum
What are the two consecutive number with a product of 121
School is cancelled if there is at least 8 inches of snow at 5am. If there are three inches of snow at 8 pm the night before and snow is predicted to fall at
By which name was William the Conqueror known in his native land?
15/60 as a percentage
How did the colonists justify their protests and ultimate rebellion ?
By which name was William the Conqueror known in his native land?
Compare and contrast ancient China and ancient Japan.  please help! i need to do an essay on it that is 3-5 paragraphs long.