silviamejia1981 silviamejia1981
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Noah bought 5 pounds of onion at $2 per pound,a bag of salad greens for $4,and 2 boxes of cereal for $3 each. How much money did he spend?

Respuesta :

angicarl
angicarl angicarl
  • 26-04-2018
Noah spent $20 of food.

To find this, we have to find out the cost for everything individually. Onions are $2 per pound, and he bought 5 pounds. So we would do 5*2, which equals $10. The bag of salad greens is $4, so the total there is $4. Cereal is $3 per box, and he bought 2. We would do 3*2 = $6. Finally we add together everything to get the total ($10 + $4 + $6 = $20)

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The set of skills and knowledge needed to make informed decisions about money matters is called
286 mi in 5 1/2 hours as a unit rate
In which two ways where the North East Woodland Indians and the south east Indians similar?????
The stars of the Milky Way emit a bright, white arc of light that has a story rooted in Greek mythology. True False
A conditional statement and it's_______ must always have the same truth value. A. Inverse B. NONE OF THE ABOVE C. Contrapositve D. Converse
Ethnographic fieldwork is the primary research strategy of which field of anthropology?
79% of 82 what is itplease tell me
which equation represents a line that passes through -9 and -3 and has a slope of negative -6
Simplify: 3x2 - 4x - 5x2 + 8x
79% of 82 what is itplease tell me