roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

[tex]Evaluate: \sqrt{ \frac{1 - \sin(x) }{1 + \sin(x) } } [/tex]Solve this problem please..​
How would you rate brainly, and would you recommend it to others? A. It's good because... B. It's ok because... C. Its bad because...
non logical uses for a stapler??
why does the family system theory can explain why members of a family behave the way they do in a given situationpls explain ​
What was the overall goal of documents like the Magna Carta, Petition of Right, and the English Bill of Rights?
Need help, Lord of the flies
Which option best describes two themes in this story? Laura helped her parents on their farm every day. In the summer, the hay needed to be harvested so that th
nnnnnnnnnnnnjnjnnnnnnnjjjnjnjhj
Which statement supports why many colonies changed their governments? A. They wanted to restrict religion and the freedoms people had. B. They wanted to set up
what is the LCD of 4/7 1/6