robloxding3 robloxding3
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

A peach weighs 65 grams. if you buy 100 peaches and they sell for $6 per kilogram, how much will they cost?

Respuesta :

kaitv
kaitv kaitv
  • 22-04-2018
65g=0.065kg

0.065x100= 6.5kg of peaches

6.5x6= $39
Answer Link
trace9
trace9 trace9
  • 22-04-2018
Your answer is 39,000 because you do 65 times 6 because you are finding the amount for 1 peach and then you do 390 times 100 is 39,000 because there are 100 peaches ( I did this on a calculator that’s why there is not much work)
Ver imagen trace9
Answer Link

Otras preguntas

Kelly Now, write an email to your friend about a special place you visited last weekend.
An account earns simple interest. $2000 at 3.5% for 4 years
Reading science magazines keeps me informed about current issues. The phrase "reading science magazines" is which of the following? A. a gerund phrase that act
Add f(x) = 4x2 + 5x-1 g(x) = 2x2 + 5x + 3
using suitable identity find 97 ×103​
what does the map tell you about asoka level of commitment to his laws?
PLEASE HELP ME OUT WITH ENGLISH THANK YOU! 20 POINTS
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST! also p.s dont answer if you dont know the answer thanks :) A. The dashed circle around the sun B. The arrow pointing from ea
"I glared at Kristina reproachfully throughout our first-period Spanish class the next morning. She had responded to none of my calls or texts nor my outraged e
Why traditional games are a significant part of our cultural heritage?