Wakey288 Wakey288
  • 27-03-2018
  • Mathematics
contestada

A 5 ounce can of peas cost $0.85. An 11 ounce can of peas cost $2.20. Which is the better buy?

Respuesta :

AngelaSparkles
AngelaSparkles AngelaSparkles
  • 27-03-2018
5 ounce of peas.

Explanation:

5 ounces of a can of peas is $0.85.
10 ounces of two cans of peas is $1.75.

10 is closer to 11.

So 5 ounces of a can of peas is more reasonable.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me solve for x and y of this?
Solve using suitable property: (-15) x 8 + (-15) x 4​
Q14 4 x + 9 The area of this shape is 75cm2 Find the perimeter of the shape. x + 3 2x + 5
What name is given to the Sahara by the Muslims?
Find the missing side length, S. ​
A file that is 233 megabytes is being downloaded. If the download is 14.1% complete, how many megabytes have been downloaded? Round your answer to the nearest t
An 8% decrease from 5 per hour is
1. Triangle ABC and triangle EFD are: *PLEASE HELP
Which inequality is equivalent to -6x>30
What is the reference angle for 192°? A 22° B. 68° C. 12° D. 78°