hockeygirl8p669y7 hockeygirl8p669y7
  • 26-03-2018
  • Mathematics
contestada

if the cost, C, for manufacturing x units of a certain product is given by C=x^2-20x+30, find the number units manufactured at a cost of $10,955

Respuesta :

harpazo
harpazo harpazo
  • 26-03-2018
Here is the set up:

10,955 = x^2 -20x + 30

Solve for x to find your answer.
Answer Link

Otras preguntas

The 7th grade students at Palm Coast Middle School made some apple pies for a bake sale. The school cafeteria also donated 9 pies toward the effort. All the pie
Which word in the sentence is an indirect object? The man showed his grandchildren pictures from his childhood. A)Pictures B)Grandchildren C)Childhood D)Man
best answer to this question?? ¿Cómo estás? Nada. Mucho gusto. Más o menos. Hola.
helpp fast please i will give brainliest thank you so much
Which is the best buy? 3 bottles of juice for $6.72 11 bottles of juice for $24.86 9 bottles of juice for $20.25 16 bottles of juice for $35.68 Which is th
What characteristics did the Indus Valley cities have in common
English help please.
20 pts please help Read the following quote from a story in the student newspaper: "Dean Strubler has harassed this student body for the last time," Student G
BRAINLIEST AWARD The Bible says a friend can be more loyal than a(n) enemy. True False
What strategies did the allies use to defeat the Germans in World War 2?