rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

HELP FOR 50 POINTS.... Parts of the mantle are able to flow like thick molasses. Other parts of the mantle are very rigid. Which of the following best describe
Africa was covered by glaciers during the Pleistocene ice age.Is right?
Please help on this one ?
the biomolecule described is a
Describe the ironies of the Jefferson administration. Compare his views towards a strong central government and his actions as president. Do we continue to see
Rod smokes 1 1/2 packs of cigarettes per day. Rod buys cigarettes by the carton. There are ten packs of cigarettes in each carton. If Rod pays $35.80 per carton
This question has 3 parts. First answer part a, then part b, and conclude with part c. This political cartoon depicts the peace process world war 1. Analyze the
What is the solution of 1/2 x= 5/6
Does China or Russia have a better quality of life?
a righ circular cylinder of a volume 36.96 cm3 and the radius length of its base is 1.4 cm then find its height (pie = 22 over 7). help pls