ijot67
ijot67 ijot67
  • 22-01-2016
  • Mathematics
contestada

can someone please help me on all of them

can someone please help me on all of them class=

Respuesta :

hanvoldj
hanvoldj hanvoldj
  • 22-01-2016
Cost in dollars a= cupcakes b=cookies. 2a+1.5b a. The cost for one cupcake is $2 and the cost for one cookie is $1.50 b. The total cost for 6 cupcakes and 6 cookies is $21 $2(6)+ $1.50(6)=? $12+$9= $21 c. Is $20 enough to buy 7 cupcakes and 4 cookies? Yes $2(7) + $1.50(4) $14+$6=20 7 cupcakes and 4 cookies cost exactly $20
Answer Link

Otras preguntas

acetic acid or vinegar boils sooner than water. if you had a mixture of acetic acid and water, you could seperate it by?
What is the equation of a circle whose center is at the origin and whose radius is 16
which of the following metal atoms only form one type of positive change ? K Cu Fe Mg
Which of these statements best describes the popol vuh? a. it is a work of art that illustrates the quetzal serpent. b. it is a sacred text that documents the m
What form of government did the 1910 Chinese Revolution establish?
What is the rate at which a story moves forward?
What is biochemistry
The two main characters in richard connell's "the most dangerous game," general zaroff and sanger rainsford, size each other up when they meet. zaroff says of r
A doctor at Boston University partnered with a professor at Northeastern University to create a virtual support program for patients recently discharged from th
Hideki is having trouble completing long workouts. What does he need to improve? Hydration Stamina Knowledge Power