Omaster
Omaster Omaster
  • 22-02-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce?
(1 pound = 16 ounces)
a. $0.06
b. $0.16
c. $0.60
d. $0.96

Respuesta :

louisleonardoro louisleonardoro
  • 24-02-2018
So we convert money into numbers 5 pounds of flour is 480 OK. Then we multiply 5*16 we get 80 then 480/80=006. Then we convert money back to numbers and we get 0.006. Answer A is correct.
Answer Link

Otras preguntas

which one of the following sentence contains a predicate adjective
What was good abt technology in 1930
find the zeros of y=x²-1 from a graph.
An object that is farther from a converging lens than its focal point always has an image that is _____.invertedvirtualthe same in sizesmaller in size
what is dry lightning?
Summarize the way plants store extra sugar
I need help.. 7k/8-3/4-5k/16=3/8seven "k" over eight minus three fourths minus five "k" over sixteen equals three eighths
I need help.. 7k/8-3/4-5k/16=3/8seven "k" over eight minus three fourths minus five "k" over sixteen equals three eighths
If the supplement of an angle is two-third of itself ,then its supplement is
why does alaska have really long days during some times of the year and really short days during other times?