Cgabriel350 Cgabriel350
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

priya paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack. of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook

Respuesta :

dee600 dee600
  • 26-01-2018
$11=$4+2p

or x=($11-$4)/2
Answer Link

Otras preguntas

Rachel found some lumps in her breast. she immediately decided to undergo diagnositic test for breast cancer. which diagnostic procedure would be most useful?
10 points? Thomas Hunt Morgan and his students studied the inheritance of traits in: garden peas bees fruit flies snapdragons
votre petit frère vous demande ce que l'entraîneur fait, vous dites
Which of the following is the most reactive? 1. Potassium 2. Lithium 3. Sodium 4. Rubidium
What is the persuasive effect of Jefferson's language in the closing paragraphs of the Declaration of Independence?
The length of a rectangle is five times its width. If the area of the rectangle is 84m, find its perimeter.
the ring of fire is located on the edge of what of what ocean
solve the system of linear equations algebraically
What is the meaning of pi?
what has Johnny Cash done that has made an impact in music today?