LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following choices is the best way to build muscle bulk? A. Eat a healthy, balanced diet and follow a regular fitness program. B.Use amino ac
Evolution occurs slowly. true false
what is 10450 rounded to the nearest hundred
how would u round 93.0129 to the nearest thousandths
The experimental probability that it will rain on any given day in Houston,Texas is about 15%. Out of 365 days, about how many days can residents predict rain?
What segment of the economy was boosted by oil being extracted here? The fishing industry used the substance to create nets. The farming industry used the subst
Which of the following statements best describes 21st-century migration flows to the United States? a. Large numbers of immigrants and migrant workers, includin
Select the sentence in which all pronouns are used correctly. a. Be sure to divide all income from the suburban property between he and I. b. I sat between him
What does Poseidon mean?
To raise money for a class trip, Rana’s class sells granola bars. On the first day, 20 bars are sold. On the following days, the number of granola bars sold inc