jayjaydeking00 jayjaydeking00
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is the rate $3.94 for 1 pound considered a unit price Yes or No?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Hi Jayjaydeking00, 
I know this so I will be trying to help you 
Your answer would be Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.


Hope This Helps
-Jacie-
Answer Link

Otras preguntas

46.2 x 10 to the power of -2
The purpose of adding transitional phrases durning the revision phase of writing is mainly to
How many triangles are there that satisfy the conditions a=14, b=2, a= 66 degrees? answers: impossible to determine 2 0 1
0.015 as fraction in the lowest form
Margie bought 3 identical sweaters for a totaal of $114. She saved $18 by buying the 3 sweaters on sale rather than at the regular price. What is the regular pr
What condition most directly contributed to the spread of disease in city tenements in the early 1900s?
Which sentence correctly forms the plural of the letter r? A.I wrote extra rs' at the end of roarrr to show the sound the lion made. B.I wrote extra r's at the
which point of view is a memoir written?
How do electrons populate atoms?
Kirk's grandparents are really enjoying their portable music players and have downloaded many more albums. Maude now has 225 albums, 135 of which are heavy meta