sierra91 sierra91
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marilyn bought 6 cans of tuna at $1.29 a can. How much did she spend

Respuesta :

homeworkpleasehelp
homeworkpleasehelp homeworkpleasehelp
  • 24-01-2018
1.29*6=7.74 so she spend $7.74
Answer Link
RushilGadamshetty RushilGadamshetty
  • 24-01-2018
This is an easy problem. 

Cost of each can = $ 1.29
Total number of cans = 6

6 X 1.29 = Total Cost

$7.74 = Total Cost

Answer Link

Otras preguntas

justin needs to take a taxi to the airport. it will coast $1.75 for the first mile and $0.50 for each additional 1/4 of a mile . if he is 15 miles from the airp
a city in Germany sounds like what popular picnic food?
Five times the sum of three consecutive integers is 150. What are the integers
How much force does an 88kg astronaut exert on his chair while accelerating straight up at 10 m/s^2
if you had to subtract 426 from 913, how many times would you need to regroup? how can you tell?
what is the multiplicative identity of the complex number –3 + 5i
how were most members of the national convention who were elected in 1792 alike in their political views
What is the inverse operation of a number squared? A finding the square root B dancing a square dance C finding the cubed root D multiplying by 2
What is the sum of 0.04321 g + 5.263 g + 2.13 g to the correct number of significant digits
Describe a real-world situation that could be modeled by dividing two rational numbers.