Angie20051 Angie20051
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

the price of apples is $3.60 for 3 pounds. write the price as a unit rate

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
The cost would be $1.20 per pound :)
Answer Link
kaylamoos
kaylamoos kaylamoos
  • 01-12-2020

Answer:

1.20/ 1lb i think

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which sample material(s) could be liquid? San is studying four different samples of materials. This table shows the mass and volume of the samples. O W and Y ох
A marathoner ran 5 miles in 40 minutes. What is the ratio of minutes per mile?
commonlit answers how a bill becomes a law does anyone have this
Toni ran 45 mile in 15 hour. Write an equation for the distance in miles y that she ran in x hours if she ran at a constant rate.
Which sentence is the best example of parallelism ? A. "Don't give up!" the coach yelled from the sidelines. "Fight!" B. Fred fiddled fiercely for four Fridays
What does epiphany of time mean
What is 45 percent of 37? 1. 0.1665 2. 1.665 3. 16.65 4.166.5
Find the sum or difference: 3(x+4y)-2(2x-7y) Please solve
2z - 5y if y = -2 and z = 3
31. tu / avoir confiance / en Myriam how do you say “do you put all your trust into myriam”?