Cat009 Cat009
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine dining restaurant ($85) twice a month?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-01-2018
Mult. $7.25 by 4 times 4 (4 PIZZAS per week, for 4 weeks):

$7.25(4)(4) = $116

Fine dining:  2($85) = $170

So, the fine dining costs more!


Answer Link

Otras preguntas

How did the constitution, as originally ratified on 1788, promote liberty?
could use some help.
A. Speak B. weave C. leave D. instead
The melting of sea ice ______ (increases) (does not affect) (decreases) the density of the surrounding ocean water.
NO FAKE ANSWERS PLS !! If m*n means m+7n, determine the value of 5*(1*3).
number in squence 5,20,10,30,15,40 and say how did you do it​
in what respects does a mosquito pupa differ from the pupa of other insects
Classification of words in spanish. words... 11.Idea 12.Medicina 13.Animal 14.Ático 15.Dígamelo 16.Dímelo 17.Antepenúltimo 18.Piña 19.Música 20.Sílaba A. agud
(6x - 2)2 + (5x - 2)2 - 4(3x -1)(5x - 2) = 0
Um cubo fechado com 1 m3 de um líquido (d=0,8;  =21 000 kgf/cm2 ) é submetido a um aumento de pressão de 20107 N/m2 . Calcule, no Sistema Internacional, as se