homam3626
homam3626 homam3626
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada


The local grocery store sells a gallon of milk for $2.94.

If a family drinks 1.5 gallons of milk every week, how much will they spend on milk for 4 weeks? Plz, answer I need help ASAP!

Respuesta :

owlgirl539
owlgirl539 owlgirl539
  • 23-01-2018
they would spend $17.64 on milk in 4 weeks
Answer Link
angelinau150
angelinau150 angelinau150
  • 14-03-2022

the answer is D

$17.64

Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me what is monet?
A male rabbit has white hair; a female has brown hair. What do you think the most likey color of their offspring is?
A poster is 8 1/2 inches by 11 inches. You enlarge the poster by increasing each dimension by a factor of 2 1/2. What is the area of the new poster?
Solve the following problem for y. 4x+12y=24
How did trade affect Sumerian sociaty?
What is the amount saved on a coat that was regularly $199.00 and is now on sale for $149.99?
Write 59 sixths as an improper fraction
estimate the product of 51 and 48
Solve the problem. Mark can remember only the first 4 digits of his friend's phone number. He also knows that the number has 7 digits and that the last digit i
The ancient Chinese were eager to share the art of silk production with other cultures. A. True B. False meadel