iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 17+ )
Otras preguntas
Examples of how war effects a countries economy
Mr. Johnson challenged his students to see which group could dissolve salt the fastest in 100 ml of water. The students could change any variable(s) except the
120 is what percent of 200
Most people are released from prison, and therefore, relatively few elderly inmates exist in the prison system true or false
Which element in three on the periodic table is a melalliod
How many sit ups should a 15 year old do in a day to lose weight in 2 months?
How is 0.136 repeated written as a fraction in simplest form
If a is directly proportional to b/2 and a=1 when b=10, what is the value of a when b=35
Use a proportion if two cassettes cost $14.50 How much will 15 cost
How was prohibition repealed in the state of Oklahoma?