tylerTD2878 tylerTD2878
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

31 gallons of gas cost $82.15.
what is the unit rate for 1 gallon of gas
A.$2.65 per gallon
B.$3.08 per gallon
C.$265.00 per gallon
D.$308.00

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-01-2018
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

round 622 to the nearest ten
Milo walks 40 meters in 15 seconds. Mira walks 30 meters in 10 seconds. Who's walking rate is greater?
what percent of 392 is 98
What did the Pan-African movement encourage?
One side of an equilateral triangle measures 6 cm. Find the measure of an altitude of the length.
convert 31/60 to a decimal
Evaluate the summation of negative 5 n minus 1, from n equals 3 to 12..
African slaves were brought to the English colonies to meet the demand for
A mixed economy combines elements of which two economic systems?
what is the average monthly precipitation in Arches National Park