cathy8
cathy8 cathy8
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Althea buys a carton of milk each day at school. The milk costs $0.90. How much does she spend on milk during a typical 5-day week? Justify your answer by using the distributive property?

Respuesta :

RhiRhi472
RhiRhi472 RhiRhi472
  • 26-01-2018
$0.90×5 days=$4.50
Instead using distributive property
$0.90(3+2)=0.90×3 + 0.90×2
=2.7+1.8
=$4.50
Answer Link

Otras preguntas

what would the answer be ?
What was an important facet of the NATO treaty meant to strengthen the alliance?
Simplify : −5/4÷2 3/5
The temperature on a cold winter day starts out at 10 degrees, but it drops rapidly 24 degrees due to a strong cold front moving in. What is the current temper
−3×(−4+7) can somebody pls help
A 1 on the pH scale indicates a very strong base. True or false
why do scientists follow a set oder of steps when carrying out a scientific investigation?
Which of the following word pairs are adjectives? Mail, cool ) ( beautiful, cool ) ( soon , hardly) happily, tall )
Solve the trinomial. -2x3 – 32x2 – 30x = 0 Can you please help me
HElP PLEASE?Think about the parts of an egg, and write down why you think it can act as a model of an animal cell. Also write down your predictions of what will