sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

In a geometry class, the students were asked to prove the theory below by contradiction. Theorem: A triangle has at the most one obtuse angle. Heather begins th
What is the proper translation of subdural?
What was the purpose of cia operations in iran and guatemala during the 1950s?
Dima weighs 129 pounds. How many kilograms does she weigh? Use the conversion table to find the answer. Round to the nearest hundredth.
What was the first spanish mission in east texas?
Does 1/3 divided by 4 equal 1/12
Three consecutive odd numbers have a sum of 45. what is the greatest number?
I need help please!!!!!!!!!!!!!
Cuales manifestaciones construyen una cultura?
Jordan mother have five kids name march april may june what's the other sister name i know the answer let's see who else knows