imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

What is the scientific name of 'touch me not' plant? can you give an explanation about its mechanism?
what is the possessive case?
what is a 'birthday suit'?
Calculate the slope of a Line that intersects point (6,2) And ((-4,-3). A.1/2. B.2/3 C.4/5. D.7/8. For me the answer are a. Please help me.
Calculate the slope of a Line that intersects point (6,2) And ((-4,-3). A.1/2. B.2/3 C.4/5. D.7/8. For me the answer are a. Please help me.
how reliable are grammar checkers?
Insert 2 irrational numbers between 2/5 and 3/4
What is the scientific name of 'touch me not' plant? can you give an explanation about its mechanism?
what is the possessive case?
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m