annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

What is the y-intercept and the slope of the equation 3x 4y = 24?
How do you solve 4 x 2 = 5?
You most likely have provided personal information to many websites and companies. What information have you provided to companies that you wish you had never d
find measure of the marked angles
What is the vertex form of y=23x^2-37x-29?
what is 2,468 1000 more
Which of the following is true about target heart rate? 1) it is a measure of the heart rate after 20 minutes of exercise 2) it is a percentage of your maximum
How does lung cancer affect the respiratory system?
0.3(r+2)=-0.1(-2r-4)
18(4x-1)^2-50(2y+3)^2