tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

The table shows the prices for Two packs of batteries which park is better buy explain your reasoning
Who is the classic dessert ""peach melba"" named after?.
Burglars can use a code _______________ to duplicate the electronic signal emitted from an automatic garage door opener.
Elise has enrolled in a parenting program aimed at teaching parents to recognize and support a child's natural abilities and chosen activities. If she helps her
Which form of transport requires the expenditure of energy?.
what was true of the hardpan civilization a they never built permanent homes b they never created a writing system c they practiced Hinduism d they traded w
which stituation could be modeled by the expression -12x 1/3
Although this single cell can produce the protein of interest, one cell can't produce enough to really help people. How can this problem be solved? Type your pr
Which substances have Delta. Hf = 0 kJ/mol by definition? Select all that apply. O2(g) N(g) H2O(l) Br2(l) Fe(s) He(g).
Peter Chibwe works at Company XYZ. The following information relates to his performance at work for a single week Deductions are as follows:Pension fund is 7.5%