mai014l mai014l
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2017
This is

$3.19 - $1.99
-----------------   =     1.20 / 4  = $0.30 per year
         4
Answer Link

Otras preguntas

where do songbirds go for vacation
how would a "neighbor" look like on saturn?
Is a cell of an oak leaf prokaryotic or eukaryotic?
Na and ci are chemical ( symbols,formulas).
Please help me with these 2 math problems !! 1. Jennifer works in a flower shop. On Saturday she started work at 8:45 AM. She spent 3/4 hour at lunch. She fini
From 800–1200, the Khmer and Mon peoples moved into the northern regions of A. Cambodia. B. Thailand. C. Vietnam. D. Myanmar
Find the value of n in the equation. Write what n represents in the related division problem. n =6 x 35+4
Is myxococcus bacteria prokaryotic or eukaryotic?
_______ has the largest metropolitan economy in the world. A. Tokyo B. Seoul C. Taipei D. Hong Kong
Why might a dictatorship hold an election? How was their elections differ from our elections