teehee1234 teehee1234
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

a supermarket sells 2 cans of ground coffee for $18.50. the cost of coffee varies directly with the number of cans. how much do 5 cans of coffee cost?

Respuesta :

knmahoney04 knmahoney04
  • 21-11-2017
$46.25. This is because the unit price, one item, is $9.25. You take 9.25 and multiply it by 5.
Answer Link

Otras preguntas

on Monday, a local hamburger shop sold a combined total of 228 hamburgers and cheeseburgers, the number of cheeseburgers was two times the number of hamburgers
one solution no solution infinitely many solutions? which one????
‏Some states authorize a to make healthcare decisions ------- for patients who can't make them because they're incapacitated . O a ) healthcare proxy b ) living
CHẤT ĐỘC TAC DỤNG LÊN HỆ THẦN KINH TRUONG ƯƠNG NHƯ THẾ NÀO?TAC DỤNG TRÊN GIA CẦM, GIA SÚC,CON NGƯỜI?
Natilie read 3/4 of a book that is 120 pages long how many pages does she have left to read
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (−3,6) and (−9,−2)
What argument is James making in this speech
find the equation of the circle shown in the picture
Help me pleaseeee:((
I can't figure it out it keeps telling me it's wrong