lily214 lily214
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

mr.Jensen is buying pencils to sell at his art supply store.His budget is $205.If packs of 100 pencils cost $8. How many packs can he buy?

Respuesta :

Topmadworld
Topmadworld Topmadworld
  • 21-11-2017
Hey there,
1 pack = $8
? packs = $205
$205 / $8 = 25
Mr Jensen can buy 25 packets in maximum.

Hope this helps ^_^

~Top
Answer Link

Otras preguntas

how do you simplify 681
Measuring the size of a spefic object might include which of these SI units?A.meter ,soundB.candela,moleC.kilogram,ampereD.meter,killogram
Identify two powers the US Constitution prohibits the states from having.
what is 92/99 written in the simplest form?
Why did the English settle in the Chesapeake Bay area?
what is the answer to 4 b-4=
Who has pennfostsr answers?
how did congress try to settle  the slavery issue in 1850?
Both the leftmost digit and the rightmost digit of a four-digit number N are equal to 1. When these digits are removed, the two-digit number thus obtained is N
Identify two powers the US Constitution prohibits the states from having.