polSarijessstmomasri
polSarijessstmomasri polSarijessstmomasri
  • 22-10-2015
  • Mathematics
contestada

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?

Respuesta :

skyepie159
skyepie159 skyepie159
  • 22-10-2015
i think it is 5 pounds because then it is a unit price
Answer Link
peanut0125othb0i peanut0125othb0i
  • 21-12-2020

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

unit price = total price ÷ number of units per packag

Answer Link

Otras preguntas

Find a number that is 56 less than its square.
read the excerpt from Part 1 of The Odyssey by Homer.My home is on the peaked sea-mark of Ithacaunder Mount Neion's wind-blown robe of leaves, in sight of other
Why was Congress reluctant to approve the Marshall Plan? What forced them to make a decision?
1% of what number is 7
Given: O is the midpoint of line MN OM=OW Prove: OW=ON
factor the polynomial 64x^3-125
what is the value of the 5 in the diameter of a half dollar?
factor the polynomial 64x^3-125
How many molecules of water are there in 5.00 g sample of water ?
The Indonesian name for Borneo is A. Sulawesi. B. Brunei. C. Irian Jaya. D. Kalimantan.