Nikimae123 Nikimae123
  • 22-10-2015
  • Mathematics
contestada

a spool of ribbon holds 6.75 meters. A craft buys 21 spools. What is the total cost if the ribbon sells for 2$ per meter?

Respuesta :

Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 22-10-2015
Per meter? Well, if just including, ONLY, the measurement of JUST the meters itself, then.. 6x2=12, and 12x21=252. It cost a total of $252. (Not sure about my answer, sorry if it ends up wrong :( )
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-10-2015
252 is the answer to that.
Answer Link

Otras preguntas

Who urged her husband to "remember the ladies"? Why did she say this ?
Magnesium (Mg) is located to the right of sodium (Na) because Mg has.... a.) Less electrons b.) Less protons c.) Both a.) And b.) d.) None of the above.
how many times will 70 divide by 2
patrick buys 12 bunches of bananas for $9 what will he pay for 8 bunches of bananas
How do scientific theories differ from scientific laws?
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
World War I was primarily sparked by which man’s assassination?
what is greater -5.06 or 5.6
A certain calling card gives you the following rate to call Malaysia. There is a connection fee of $0.39 which allows you to connect for up to (but not includin
What is 17.5% as a decimal?