jmlfun8 jmlfun8
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 21-09-2017
23.44 / 20 = 1.172 rounds to 1.17 per lb <== this is cost per lb...this is telling u how much each lb of dog food costs

20 / 23.44 = 0.85....this is lbs per dollar....this is telling u that u r getting 0.85 lbs for a dollar
Answer Link

Otras preguntas

Give two different ratios with the description of a ratio relationship using the following information there are 15 male teachers in the school that 35 female t
What is the difference between a democratic and a dictatorship?
List the common multiples of 4 and 5 up to 60
Round this number to the nearest 100,000. 5,370,288
Simplify 4 + (-3) - 2 x (-6 )
A company is paying a local radio station to run its commercials. The cost for running commercials is a one-time campaign fee and also a per-second fee for the
find the value of the underlined digit 6,035 and the 3 is underlined
URGENT!!! What is the coefficient of the x4-term in the binomial expansion of (x + 3)12?
convert 3 7/8 to a fraction notation?
Henreys earnings over the past three weeks were $525, 575, and 475 what is his average earnings per week?