willowamazon11 willowamazon11
  • 23-04-2024
  • Mathematics
contestada

Four pencils cost as much as two erasers. How much are twelve pencils if one eraser is $1.50?

Respuesta :

regalmocha17 regalmocha17
  • 23-04-2024

Answer:

12 pencils cost $9.00

Step-by-step explanation:

Given that 1 eraser is $1.50, and four pencils cost as much as two erasers, we can set up the following equations.

e = 1.50

4p = 2e

where p represents the pencils and e represents the erasers

plug in the value of e and solve for p

4p = 2(1.50)

4p = 3

p = 3/4

p = 0.75

Total cost of 12 pencils:

12(0.75) = 9

Answer Link

Otras preguntas

Why does the evaporation of sweat cool your body on a warm day
After a bill passes in the State legislature, it is sent to _____.
To decorate a cake, you make a shade of purple icing using 2 drops of red food coloring for every 3 drops of blue. For 12 drops of red food coloring, how many d
Explain how scientists use recombinant DNA technology to produce the drug insulin. Be sure to also explain why a gene form one organism can be expressed by anot
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? The bustle of the airport, the sight of the airplanes, and the sound of the
Which is a rational number?   A.9
what tools did scribes use in egypt
quadratic formula 2x²+9x-4=0
Where does 5/6 go on a number line
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? The bustle of the airport, the sight of the airplanes, and the sound of the