Bdjdecjl76421 Bdjdecjl76421
  • 26-02-2024
  • Mathematics
contestada

Sameer plans to make smaller bags of potatoes from a 10 kg bag he buys a 10 kg from the market at R62 and plans on making up smaller 500g bags of potatoes to sell. Calculate what the cost price of each 500g bag would be?

Respuesta :

Otras preguntas

What is the main idea behind pyrolysis?
What is the topic of lifeboat ethics
The difference between a number and 12 is 20
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
What macromolecule is found in fruits and vegetables?
Just making sure I always want to get it right
PLEASE HELP !!! MY ENGLISH SUCK
In the first 3 games of his basketball season, Kevin scored 12, 17, and 10 points. His goal was to have a mean score of 14 points each game. how many points mu
can someone please help me solve these three? I understood it in the notes but the examples in our notes were much less "complex" than these. I kind of started
PLEASE HELP ASAP!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!! Plot the inequality on the number line.