liss18 liss18
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Jill spend $15 on diapers. If they cost $5 a package, how many packages did she buy ?

Respuesta :

ambercolee7 ambercolee7
  • 22-08-2017
The answer is three.
Answer Link
Middel17
Middel17 Middel17
  • 22-08-2017
She got 3, 3x5 is 15 3 groups each one is 5 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Connation of Duplicity
Spencer has 1/3 pound bag of nuts. He divides the nuts equally into 4 bags. What fraction of a pound of nuts is in each bag?
MATH HELP 10 POINTS MUST ANSWER BOTH QUESTIONS
Which statement correctly describes the structure of a centriole? A) 3 groups of 9 microtubules B) 4 groups of 6 microtubules C) 6 groups of 4 microtubules D
What does the author use to control the pacing of a story? A: The reliability of the story's narrator B: Sentence structure and how quickly events unfold in a
10. Rewrite the sentence using an indirect object pronoun instead of the indirect object noun. Write the entire sentence to show that you know where the object
What are 3 reasons for going to war in 1812?
Which of the following did the romantics tend to think of as overvalued? A. Inspiration B. Freedom C. Nature D. Reason
You apply for a job that requires the ability to type 40 words per minute. You practice typing on a keyboard for 5 minutes. The average number of words you type
Anna is 4 years older than her brother Jim. The sum of their ages is 25 years. What is Jim's age?