Tinamilburn21250
Tinamilburn21250 Tinamilburn21250
  • 25-06-2017
  • Mathematics
contestada

The wacky widget co is planning to make widgets. The company has rented space for $5,000 per month. Each widget requires $35.00 of material and $22.00 worth of labor. Complete the monthly cost function for production of widgets?

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 25-06-2017
Monthly cost
=5000+(35+22)q
=5000+57q  
where q=number of widgets produced per month.
Answer Link

Otras preguntas

will mark brainliest if answered correctly
One of the benefits of an online dictionary is that it is updated more regularly than a traditional printed dictionary. its contents may vary depending on wheth
Challenges for married teens include additional financial responsibilities and possible limitations on income. Please select the best answer from the choices pr
how many neutrons does an atom of Vanadium contain​
please help me with this
I look sooo mad in my prp lol
How does Artide v of the Constitution influence the changes that can be made to the Constitution?
Melanie got a job at a day care center which pays $12.50 per hour for a 40-hour work week. The company will pay half the cost of health care and match a contrib
Find the distance between the two points S (-5,-2) and T (-3,4).
what is the vaccine of corona virus? ​