Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 79+ )
Otras preguntas
The molecular weight of a compound is the sum of the atomic weights of all atoms in the molecule. What is the molecular mass of acetaminophen, (C8H9NO2), the ac
Explain how U.S. involvement in the Vietnam way compared to the Korean War.
find the difference between the actual and the estimated values of 55 - 21
A survey for brand recognition is done and it is determined that 68% of consumers have heard of Dull Computer Company. A survey of 800 randomly selected consume
Anthony paid a 20% tip on a $15 dinner bill. Liam paid a 15% tip on his dinner bill, and left the same dollar amount as the tip Anthony left. How much did Liam'
here's a graph of a linear function. Write the equation that describes that function. (Express it in slope-intercept form)
Bone has a Young’s modulus of about 1.8 × 1010 Pa . Under compression, it can withstand a stress of about 1.66 × 108 Pa before breaking. Assume that a femur (th
The cost of renting a car is $35/wk plus $0.2/mi traveled during that week. an equation to represent the cost would be y=35+0.25x, where x is the number of mile
Calculate the weight of one small parcel, in grams I will mark as brainliest for the right answer
Mrs.Onusko made 60 cookies for a bake sale.She sold 2/3 of them and gave 3/4 of the remaining cookies to the students working at the sale.how many cookies did s