aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

i need the formulas for these compound names
Choose the sentence that is NOT gramatically correct.O A él le gustan las frutas.O A ustedes les gustan las frutas.O A ella la gusta las frutas.O A ellos les gu
Point P is plotted on the coordinate grid. If point S is 8 units to the left of point P, what are the coordinates of point S? On a coordinate grid from negative
Select the correct definition.Select the correct definition.Spatial discrimination allows us to recognize submodalities of a particular sensation.Perceptual det
factor the equation 5x^2+60x+160
A prism with 6 square faces
How has the United States' relationship with Iran changed since the end of the Cold War? A. It has relaxed somewhat as the nations have formed economic alliance
what in the world is this !
Dr. Dewalt went through years of grueling medical school and residency, and is in massive debt from student loans. She feels that doctors should be paid very we
Three students, Ailin, David and Rashaad, received an innovation award for their ground breaking work on scientific discovery. They have decided to split the aw