shallapop
shallapop shallapop
  • 23-05-2017
  • Mathematics
contestada

Callie spends $36 on fabric. Each yard costs $3. How much fabric does Callie buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2017
So you divide 36 by 3 and get 12. Therefore, Callie bought 12 yards of fabric
Answer Link
zeusrox17
zeusrox17 zeusrox17
  • 23-05-2017
To find the answer you must divide 36 by 3 which equals 12$
Hope this helps and please enjoy Brainly! If you liked my answer and got the question right please name my answer "Brainliest" Thank you - ZeusROX
Answer Link

Otras preguntas

How do the liver and pancreas help complete chemical digestion?
Determine which value of y is a solution of y/9=10
Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
Subtract the following. Write your answer in standard notation . 18-9.2×10^-4
The weight of one box is 10.32kg. Sue has 8 boxes of the same weight. What is the total weight of the 8 boxes?
use fraction strips to find the sum. write your answer simplest form 2/5+3/10=
How did the inventions of the Industrial Revolution affect the ways that people earned their living?Give some examples.​
please please please please is so important!!!!!!!!!​
What are the three main functions of your digestive system?
Hiking up a mountain, you notice that the air temperature drops 10 degrees every 1000 meters increase in elevation. Write a multiplication expression to represe