glenn18
glenn18 glenn18
  • 23-05-2017
  • Mathematics
contestada

In a restaurant john bought one cup of gumbo and two salads for $12.25. Greg bought 4 gumbos and 4 salads for $31 how much does each cup of gumbo and salad cost.

Respuesta :

19ghodgs 19ghodgs
  • 25-05-2017
one cup gumbo = $3.25. one salad = $4.50
Answer Link

Otras preguntas

Why do whales not evolve gills?
Five notebooks cost $4.65. what is the price for two notebooks??? Help!!! Please!!!!
In the sentence "Mary caught a frog," the common noun serves as A. the predicate of the sentence. B. the object of the sentence. C.
Where did the Velvet Revolution occur? A. Poland B. Hungary C. Romania D. Czechoslovakia
In his pamphlet Common Sense, Thomas Paine urged American colonists to (1) establish their own nation (2) pay their colonial taxes (3) obey the laws of Parliame
Simplify 0.5×(4a+6b) using the disturbtive property.
explain how you can use rounding or compatible numbers to see if your answer is reasonable.
20.   First and foremost, supervisors are     A. Leaders B.Teachers C.Counselor D. Advocates
The passage above from Article 1, Section 7 of the U.S. Constitution reflects the principle of
Ron wrote the pattern shown below. What is the rule for following Ron's pattern? 11, 36, 86, 186