Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

cynthia's semimonthly salary is $1,371.50. what is her annual salary?
1. 12 divided by ( -3 ) 2. -7 x ( -2 )
Which place could you around two so that the round in a population of all three cities are the same
Sound travels at a speed of about 340m/s in the air . How long will it take an explosion to be heard from a distance of 20 miles away?
Acid rain can be destructive to both the natural environment and human-made structures. The equation below shows a reaction that occurs that may lead to the for
which river flows into the Atlantic Ocean
how do I simplify this using distributive property-(-7y+z-3) ???
Why is it important to match the diagnosis code to the appropriate procedure code on an insurance claim?
A correlation coefficient shows that alcohol consumption and driving accidents are indeed related. as a result, a researcher could predict _____ if the directio
How do I translate twice r plus 7 is equal to 45 minus r into an equation?