kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 23-03-2015
  • Mathematics
contestada

HELP:

Grapes were priced at 3 pounds for $5.28

A. what was the price per pound.

B. how much would 10 pounds of grapes cost.

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 23-03-2015
First, you would divide $5.28 by 3 and get $1.76
Second, you would multiply $1.76 by 10 and get $17.60.
Your answer would be $17.60.
Answer Link

Otras preguntas

Can anyone tell me this answer? Share £420 in the ratio 2:3?
The mean gas mileage for a hybrid car is 57mpg. Suppose that the gasoline mileage is approx normally distributed with a standard deviation of 3.5mpg. what propo
i saved $360 for one year.the bank paid me 20% interest.how much do i now have
i saved $360 for one year.the bank paid me 20% interest.how much do i now have
Factor completely 2x^3 + 22x^2 + 36x
What is the successor of the natural number 2012?
The mean gas mileage for a hybrid car is 57mpg. Suppose that the gasoline mileage is approx normally distributed with a standard deviation of 3.5mpg. what propo
Which statement is true?  A.|–8|< |8|  B.|–2| > 1  C.|–7| = –7  D.|12| > |–15|
Part a: If the diameter of a wheel is 1 yard, then it's radius is how many inches? Part b: write a statement telling how u know your solution to A is correct.
Part a: If the diameter of a wheel is 1 yard, then it's radius is how many inches? Part b: write a statement telling how u know your solution to A is correct.