chjonesmaridw chjonesmaridw
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

A convenience store sells two brands of orange juice .brand a contains 8 oz and cost $1.28. brand b contains 12 oz and costs $1.68. what is the difference in cost in dollars per oz between the two brands of juice?

Respuesta :

doge2098
doge2098 doge2098
  • 24-04-2017
brand b is cheaper and brand a is 2 cents more
Answer Link

Otras preguntas

In the given figure , if angel ROQ = 90 and angel POS : angel ROS = 4 : 5 , then the value of angel SOQ is
1. (k+7)² =2892. (2s-1)² =2253. (x-4)² =169please help me answer these :)
Solve this.. ➕+ ➕ + ➕+ ➕=30 Fill the boxes using (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15) U can also repeat the numbers..
in the given figure , the value of x is
Summarize the way plants store extra sugar
What was good abt technology in 1930
Can anyone help me solve this algebra porblem? -4 2/3=2n/3+1/3+n/3 Negative four and two thirds equals two "n" over three plus one over three plus "n" over thre
What is the correct answer for 20 + 20 × 0 + 1 = ?
which one of the following sentence contains a predicate adjective
How do you multiply 5/12 times 2/9?