httpangxlina29 httpangxlina29
  • 23-04-2017
  • Mathematics
contestada

jojo is planning on serving ice cream sundaes to 25 guests each tub of ice cream served 10 poeiple and costs $3.99 how much will he spend on icecream ?

Respuesta :

abd124
abd124 abd124
  • 23-04-2017
He will spend 
11.97 
since he needs to buy 3 pots
Answer Link
joelash1 joelash1
  • 23-04-2017
First, you want to see how many tubs of ice cream you will need to serve 25 guests. Since you cannot but half of a tub of ice cream you will need to buy more than what you will use. That adds up to three tubs of ice cream. If each one costs $3.99, then 3 times 3.99 = 11.97. So Jojo will spend $11.97 dollars on ice cream.
Answer Link

Otras preguntas

What is the mass of one mole of NaCl?
What is the term for a political party that rarely wins elections, but can bring new issues to the public debate?​
Which of the following is an example of kinetic energy? * A moving car parked car A car sitting at a mechanic's shop None of the above
Determine the length of AB to the nearest tenth of a metre. pls help!!
Evaluate the expression if x=1/2 and y = 9 = 2y = 1.5 + x​
6. Millie's apple cobbler recipe uses 16 apples for 3 cobblers, while her peach cobbler recipe uses 8 peaches for 2 cobblers. Fill in the ratio tables below to
Which decimal is equivalent to 910? 9.0 0.9 0.09 0.009 pls hurry this is my mid test
Need help with #7!!!!
True or false? The depression allowed for the rise of dictatorial leaders who promised they would heal all of their nations' woes.
Mr.Wingate has 30 vehicles. Some are bicycles and cars. These vehicles have a total of 88 wheels. How many bicycles are there?