Seudónimo Seudónimo
  • 22-04-2017
  • Mathematics
contestada

the carpet ty plan's to use cost $12.50 per square yard.how much will it cost him? hint think carefully about the units.

Respuesta :

mreijepatmat
mreijepatmat mreijepatmat
  • 22-04-2017
Let x be the number of square yards, hence the total cost will be $12.5 times x

Answer Link
lise1991
lise1991 lise1991
  • 22-04-2017
X is the number of square yards. The hotel cost will be $12.5 times x
Answer Link

Otras preguntas

simplify this exponent 10^-7
Why does the author include this detail about the Supreme Court ruling?
A 6-ounce bottle of hand lotion costs $2.64. What is the unit price?
. A wave that moves back and forth at right angles is called a compressional b. seismic c transversed mechanical You have responded to 4 of 5 questions.
HELP! -1/4 × (-7/9)
The equation for the reaction is CaCO3(s) + 2HCl (aq) ------> CaCl2 (aq) + H2O(l) + CO2(g) What is the name of the solution produced in the reaction?
You have a 25.0 L cylinder of helium at a pressure of 132 atm and a temperature of 19 [infinity]C. The He is used to fill balloons to a volume of 2.50 L at 732
Online learning is so much harder and different than in class learning. Please explain why this sentence is an opinion ,give five sentences to explain why this
An older adult client who has been restricted to bed by numerous comorbidities for several weeks has been diagnosed with a large pleural effusion. Which treatme
(13) Find the smallest number by which 252 must be multiplied to get a perfect square. Also, find the square root the perfect square so obtained. (14) Find the