hectorrosario93
hectorrosario93 hectorrosario93
  • 23-02-2015
  • Mathematics
contestada

An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?

Respuesta :

jeremy0506 jeremy0506
  • 23-02-2015
It doesnt tell us how many apples there are to a pound, so presumably it is asking for a price for pound, which would be 17.50 divided by 8, or 2.1875 per pound. However, since we are talking money here, the correct answer would be $2.19
Answer Link

Otras preguntas

4x+y=8 and x+3y=8 graphed
Which of the following represents the set of integers greater than or equal to -5? Multiple Choice: A. { -5,-6,-7….} B. {-5,-4,-3…. } C. { -5,-4,-3….3,4,5 } D.
what is the answer [tex]5x(4x+3)=24[/tex]
how to factor 64x^4 + xy^3
What is 24/40 in simplest form
Find A intersection B. A: {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12} B: {-2, -1, 1, 4, 7, 11} Multiply choice: A. {-2,-1,1,2,3,4,5,67,8,9,10,11} B. {1,4,7,11} C. {
How did the expansion of railroads affect commerce?
a quadratic equation with a negative discriminant has a graph that ? plz help
Which is bigger 0.45 or 2/5
what is 19/20 as a decimal